O projektu

IlustraceStarou Vodu navštívili skauti se svým vedoucím Janem Pečínkou poprvé v roce 1994. V té době již dělníci pracovali na opravě žalostného stavu kostela. Před kostelem stála maringotka, ve které musel být stále někdo přítomen, protože dělníkům někdo pravidelně kradl materiál a nářadí. Ambity okolo kostela se rozpadaly, prostor kláštera byl zarostlý vysokým houštím. Přes kopřivy a keře nebylo zbytky starovodských domů skoro vidět. Z kaple nad královskou studánkou bylo jen torzo. V tu chvíli se zrodila myšlenka na pomoc s obnovou tohoto historicky významného místa.

První brigáda se uskutečnila v květnu 1995. Jan Pečínka přijel s desítkou skautů z Čechovic a pustili se do vysekávání křoví okolo Královské studánky. Odstraňovali stavební rumisko a trosky zborcených zdí kapličky. Další brigáda se uskutečnila na podzim téhož roku, kdy se počet dobrovolníků rozrostl. Křoví se vysekávalo v okolí kostela, v prostoru kde stával klášter, okolo rybníka a podél příjezdové cesty ke kostelu a ke studánce.

Turistická známkaV prvních letech se práce soustředili na nekončící boj s rozrůstající se vegetací. Aby místo dostalo lepší tvář, bylo nutné od křoví vyčistit stovky metrů čtverečných. Jen tak bylo možné zastavit zarůstání posledních rozpadajících se zbytků obydlí. Cílem bylo dosáhnout stavu, kdy poslední zbytky zdí budou viditelné od cesty a bude tedy možné získat hrubý obrázek o místech, kde stávaly místní usedlosti.

Postupem času se k skautům z Čechovic, Velkého Týnce a Doloplaz přidali i mladí kluci a holky z Města Libavá. Vznikla tak první libavská skautská družina. Přidávají se olomoučtí skauti, opavští a mnozí další. Na každém z jarních a podzimních pracovních víkendů se sejdou desítky dobrovolníků. Začínají se rodit první větší plány na drobné opravy a rekonstrukce.

Připravujeme pokračování…